W dniu 12.11.2024 r. 🅝🅢🅐 oddalił skargę kasacyjną dyrektora 🅚🅘🅢, który twierdził, że dofinansowanie z #NCBiR stanowiło odpłatne świadczenie usług opodatkowane #VAT.
Zarówno #NSA, jak też uprzednio #WSA w Warszawie stwierdzili zgodnie, że otrzymane od NCBiR – na podstawie zawartej umowy o dofinansowanie projektu – środki finansowe nie stanowią należności za świadczone usługi i w konsekwencji nie powinny zwiększać podstawy opodatkowania VAT, o której mowa w art. 29a ustawy o VAT.
🥸🥸🥸
Podkreślenia wymaga, że organ uznał za świadczenie usług przeniesie autorskich praw majątkowych do wszelkich efektów prowadzonych prac rozwojowych i badań naukowych powstałych w związku z realizacją projektu. Zdaniem organu przeniesienie praw nastąpiło odpłatnie.
🛑🛑🛑
Z kolei NSA w ustnych motywach rozstrzygnięcia przyjął, że przeniesienia majątkowych praw autorskich nie powodowało obowiązku podatkowego. Nie było to zdaniem Sądu świadczenie usługi i miało charakter nieodpłatny (co wynikało z resztą z umowy o dofinansowanie).
NSA zwrócił równocześnie uwagę, że co prawda z art. 29a ustawy o VAT wynika nakaz włączania do podstawy opodatkowania wszelkich dopłat, niemniej by tak się stało dopłaty muszą bezpośrednio wpływać na cenę, a cena musi dotyczyć konkretnego towaru bądź konkretnej usługi.
❗❗❗
Zdaniem NSA otrzymana dotacja została udzielona na sfinansowanie kosztów kwalifikowanych projektu i 𝗷𝗮𝗸𝗼 𝘁𝗮𝗸𝗮 𝗻𝗶𝗲 𝗽𝗼𝗱𝗹𝗲𝗴𝗮 𝗩𝗔𝗧.
Jednocześnie dziękuję #Kancelaria Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy sp. z o.o. za zaufanie i możliwość zajęcia się tą sprawą oraz reprezentowania podatnika zarówno przed #WSA, jak też dzisiaj przed #NSA.
𝙈𝙞𝙨𝙨𝙞𝙤𝙣 𝙖𝙘𝙘𝙤𝙢𝙥𝙡𝙞𝙨𝙝𝙚𝙙.
𝗜 𝗙𝗦𝗞 𝟯𝟳𝟯/𝟮𝟰
#podatki #dotacje #dofinansowanie #doradcapodatkowy
#MOVEMBER