Na gorąco dzielę się nowościami. Dzisiaj wydany został bardzo ciekawy wyrok NSA, uchylający zarówno orzeczenie WSA, jak i niekorzystną dla podatnika decyzję organu.
🔷 sprawa dotyczy sprzedaży specjalistycznego towaru przez spółkę cywilną na rzecz przedsiębiorstwa prowadzonego przez małżonkę jednego ze wspólników (czyli mamy powiązania osobowe – rodzina).
🔷zdaniem organów oraz WSA w Gdańsku podatniczka dokonała bezprawnego odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej taką transakcję. 𝗣𝗼𝗱𝗮��𝗻𝗶𝗰𝘇𝗰𝗲 𝘇𝗮𝗿𝘇𝘂𝗰𝗼𝗻𝗼 𝗱𝗼𝗸𝗼𝗻𝗮𝗻𝗶𝗲 𝗻𝗮𝗱𝘂𝘇̇𝘆𝗰𝗶𝗮 𝗽𝗿𝗮𝘄𝗮 𝗽𝗼𝗱𝗮𝘁𝗸𝗼𝘄𝗲𝗴𝗼 👮♂️ (orzekano na podstawie art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. c ustawy o VAT) i przyjęto, że dokonana transakcja była pozorowana, zaś udział podatniczki był sztuczny.
🔷𝘀𝘁𝗮𝗻𝗼𝘄𝗶𝘀𝗸𝗼 𝗼 𝗱𝗼𝗽𝘂𝘀𝘇𝗰𝘇𝗲𝗻𝗶𝘂 𝘀𝗶𝗲̨ 𝗻𝗮𝗱𝘂𝘇̇𝘆𝗰𝗶𝗮 𝗽𝗿𝗮𝘄𝗮 𝗽𝗼𝗱𝗷𝗲̨𝘁𝗼 𝗯𝗲𝘇 𝗽𝗿𝘇𝗲𝘀ł𝘂𝗰𝗵𝗮𝗻𝗶𝗮 𝗽𝗼𝘁𝗲𝗻𝗰𝗷𝗮𝗹𝗻𝗲𝗴𝗼 𝗻𝗮𝗯𝘆𝘄𝗰𝘆 𝘁𝗼𝘄𝗮𝗿𝘂. Zbagatelizowano to, że podatniczka była już umówiona na sprzedaż, zaś podchodząc do swojego niedoszłego kontrahenta rzetelnie poinformowała go, że urząd skarbowy prowadzi wobec niej kontrolę. Nieco zaniepokojony potencjalny kontrahent wstrzymał się z zakupem (choć na tym etapie nie zrezygnował❗). Wyznaczył podatniczce kilkumiesięczny termin ⏱ i w sytuacji zakończenia kontroli urzędu skarbowego skłonny był towar zakupić. 🤷♂️
🔷podatniczka na zakup towarów od powiązanej osobowo spółki cywilnej zaciągnęła w bankach kredyt i pożyczkę🏦, poczyniła także nakłady na modernizację urządzeń. 💰
🔷organy i WSA przyjęły o pozorowaniu czynności przez wszystkich uczestników, nie dostrzegając, że spółka cywilna miała dwóch wspólników 👬. Drugi wspólnik nie jest z podatniczką w żaden sposób powiązany, zatem „dostał rykoszetem” – tak przy okazji 💁♂️
ZNACZENIE TYCH WSZYSTKICH OKOLICZNOŚCI ZOSTAŁO DOPIERO DOSTRZEŻONE DZISIAJ PRZEZ NSA. Uwaga! – kontrola podatkowa rozpoczęła się u podatniczki w dniu 25 kwietnia 2017 r. Skargę kasacyjną wniosłem w dniu 16 września 2019 r.
🔝 Sąd przyjął, że organy dopuściły się naruszenia art. 188 i art. 187 § 1 Ordynacji podatkowej, a to dlatego że nie ustaliły wszystkich okoliczności badanej sprawy, przy czym stało się to z pominięciem istotnych wniosków dowodowych podatniczki.
🔝 NSA zwrócił także uwagę na znaczenie zapadłego w dniu 25 maja 2023 r. wyroku TSUE (C-114/22) dot. kwestionowania odliczenia VAT w odniesieniu do czynności pozornych i dotkniętych nieważnością na podstawie przepisów krajowego prawa cywilnego.
⚠⚠⚠
Myślę, że dzisiejszy wyrok NSA to cenna wskazówka dla procedującego ponownie urzędu skarbowego, ale także przestroga dla organów, by respektować stanowisko i wnioski dowodowe podatników (no i w skardze kasacyjnej rzecz jasna pełnomocników).
Wyrok NSA 𝘇 𝟭𝟯 𝗹𝘂𝘁𝗲𝗴𝗼 𝟮𝟬𝟮𝟰 𝗿. sygn. akt 𝗜 𝗙𝗦𝗞 𝟮𝟭𝟱𝟬/𝟭𝟵.