Kolejny podatnik obroniony przed zarzutami organów podatkowych

❗  ❗  ❗

W dniu 29 maja 2024 r. Naczelny Sąd Administracyjny (NSA), po dwukrotnym odraczaniu publikacji orzeczenia (pierwotna data rozprawy: 8 maja 2024 r.), uchylił zaskarżony przez podatnika wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Gdańsku o sygn. akt I SA/Gd 703/19 z 29 października 2019 r., przyjmując że wbrew wydanemu wyrokowi WSA organy podatkowe nie zgromadziły wystarczających dowodów na podważenie dobrej wiary podatnika.

W wyroku o sygn. akt I FSK 423/20 NSA nie zgodził się z sądem pierwszej instancji odnośnie wykazania przez organy zasadności pozbawienia podatnika prawa do odliczenia VAT wykazanego na fakturach dokumentujących zakupy towarów i usług.

Naczelny Sąd Administracyjny zgodził się z zarzutami wniesionej skargi kasacyjnej.

Zdaniem Sądu:

💡 Nie zgromadzono dowodów na podważenie dobrej wiary podatnika.

💡 Wskazano nieistotne z punktu widzenia dochowania należytej staranności wymogi, np. zawarcie pisemnej umowy.

💡 Dokonano dowolnej oceny zeznań pracowników podatnika, którzy potwierdzili dostawy towarów.

Więcej w artykule dostępnym w serwisie Infor.pl: https://ksiegowosc.infor.pl/podatki/vat/odliczanie-i-zwrot-podatku/6629546,kolejna-wygrana-podatnika-w-nsa-organy-podatkowe-nie-wykazaly-nienalezytej-starannosci-podatnika-przy-weryfikacji-rzetelnosci-dostawcow-przy-odliczeniu-vat.html

Prowadzisz spór z fiskusem? Kwestionowana jest Twoja należyta staranność? Organ podważa ekonomiczne uzasadnienie Twojego biznesu? Zarzucany jest Ci udział w oszustwie podatkowym? Skontaktuj się ze mną, a chętnie podzielę się z Tobą swoją wiedzą i doświadczeniem. Przedstawię Ci strategię oraz plan działania, celem doprowadzenia do zakończenia sporu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top