Jeśli świadczysz usługi – za które otrzymujesz wynagrodzenie w kryptowalutach – powstanie u Ciebie przychód z działalności gospodarczej. Ważne jest jednak to, by tak uzyskane wynagrodzenie przeliczyć na walutę tradycyjną, a następnie do rozliczenia z fiskusem wskazać prawidłową wysokość osiągniętego przychodu w polskim złotym. Wartość wynagrodzenia w kryptowalucie ustala się w oparciu o ceny rynkowe. W tym celu niezbędne jest każdorazowe zweryfikowanie średniego kursu aktywa z dnia poprzedzającego datę uzyskania przychodu.
🔎 Nie sposób nie dostrzec, że wynagrodzenia w kryptowalutach stają się coraz bardziej popularne. Zresztą sama tematyka walut wirtualnych staję się już pomału powszechna. Dlatego też, co raz częściej spotykam się z umowami, w których przewidziano możliwość regulowania wynagrodzenia poprzez zapłatę walutą wirtualną.
📜 Twoja umowa również może przewidywać taką możliwość.
💱 Wypłata Twojego wynagrodzenia (lub jego części) może odbywać się w walucie wirtualnej, np. w hasztag#bitcoin lub w hasztag#ethereum.
💁♂️ 𝗧𝗮𝗸 𝗺𝗼𝘇̇𝗲 𝗯𝗿𝘇𝗺𝗶𝗲𝗰́ 𝗷𝗲𝗱𝗻𝗼 𝘇 𝗽𝗼𝘀𝘁𝗮𝗻𝗼𝘄𝗶𝗲𝗻́ 𝗧𝘄𝗼𝗷𝗲𝗷 𝘂𝗺𝗼𝘄𝘆:
ʀᴏᴢʟɪᴄᴢᴇɴɪᴇ ᴡʏɴᴀɢʀᴏᴅᴢᴇɴɪᴀ ᴢ ᴛʏᴛᴜᴌᴜ śᴡɪᴀᴅᴄᴢᴏɴʏᴄʜ ɴᴀ ᴘᴏᴅsᴛᴀᴡɪᴇ ɴɪɴɪᴇᴊsᴢᴇᴊ ᴜᴍᴏᴡʏ ᴜsᴌᴜɢ (ʟᴜʙ ᴊᴇɢᴏ ᴜᴢɢᴏᴅɴɪᴏɴᴀ ᴄᴢᴇ̨śᴄ́) ᴍᴏᴢ̇ʟɪᴡᴇ ᴊᴇsᴛ ʀᴏ́ᴡɴɪᴇᴢ̇ ᴡ ғᴏʀᴍɪᴇ ᴡᴀʟᴜᴛ ᴡɪʀᴛᴜᴀʟɴʏᴄʜ ᴘᴏᴘʀᴢᴇᴢ ᴘʀᴢᴇʟɪᴄᴢᴇɴɪᴇ ɴᴀʟᴇᴢ̇ɴᴇɢᴏ ᴡʏɴᴀɢʀᴏᴅᴢᴇɴɪᴀ ɴᴀ ᴏᴅᴘᴏᴡɪᴇᴅɴɪᴀ̨ ʟɪᴄᴢʙᴇ̨ ᴊᴇᴅɴᴏsᴛᴇᴋ ᴅᴀɴᴇᴊ ᴡᴀʟᴜᴛʏ ᴡɪʀᴛᴜᴀʟɴᴇᴊ ᴢɢᴏᴅɴɪᴇ ᴢ ᴊᴇᴊ ᴀᴋᴛᴜᴀʟɴʏᴍ ᴋᴜʀsᴇᴍ.
💡 W umowie warto również wskazać, że w takim przypadku wystawiona faktura powinna zawierać adres portfela wirtualnego, na który ma zostać dokonane rozliczenie oraz adnotację, wskazującą że rozliczenie dokonywane jest w walucie wirtualnej.
W kwestii hasztag#krypto wypowiedział się również dyrektor KIS. Interpretacja jest szczególnie istotna dla programistów, bo dotyczy działalności prowadzonej przez przedstawiciela tej branży. 💾💾
𝙄𝙣𝙩𝙚𝙧𝙥𝙧𝙚𝙩𝙖𝙘𝙟𝙖 𝙯 𝙙𝙣𝙞𝙖 𝟮𝟳 𝙥𝙖𝙯́𝙙𝙯𝙞𝙚𝙧𝙣𝙞𝙠𝙖 𝟮𝟬𝟮𝟯 𝙧. 𝙣𝙧 𝟬𝟭𝟭𝟰-𝙆𝘿𝙄𝙋𝟯-𝟭.𝟰𝟬𝟭𝟭.𝟳𝟵𝟳.𝟮𝟬𝟮𝟯.𝟭.𝙋𝙏.