Rząd przyjął projekt ustawy DAC-7. Sprawdź nowe obowiązki na platformach cyfrowych

W dniu 9 kwietnia 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw (DAC7). Projektowane przepisy implementują tzw. dyrektywę DAC7, tj. dyrektywę Rady (UE) 2021/514 z dnia 22 marca 2021 r. zmieniającą dyrektywę 2011/16/UE w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie opodatkowania.

Chodzi o nowe obowiązki dla platform cyfrowych, które mogą dotyczyć m. in. Vinted, Booking, Allegro, czy OLX. Jak wskazuje projektodawca, chodzi o podmioty takie, jak:

  • internetowe platformy e-handlu,
  • platformy rezerwacji noclegów,
  • platformy najmu środków transportu, 
  • platformy służące zamawianiu przejazdów samochodem.

Na stronie rządowej wskazano, ze ustawa nałoży na operatorów platform cyfrowych obowiązek gromadzenia i przekazywania administracji podatkowej informacji o sprzedawcach, którzy dokonali transakcji za pośrednictwem tych platform.

Wskazano ponadto, że drobni i okazjonalni sprzedawcy towarów, którzy w ciągu roku dokonali mniej niż 30 transakcji tego rodzaju a łączne wynagrodzenie z tego tytułu nie przekroczyło w danym roku równowartości 2 tys. euro są wyłączeni z corocznego raportowania przez operatorów platform cyfrowych do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 lipca 2024 r. Najważniejszą informacją jest jednak to, że „prawo zadziała wstecz”. Platformy cyfrowe zostaną zobowiązane do przekazania transakcji sprzedawców z okresu od dnia 1 stycznia 2023 r.

Zaznaczam jednocześnie, że nowe przepisy nie zmieniają dotychczasowych zasad opodatkowania osób sprzedających w Internecie.

Jeśli macie pytania, zapraszam do kontaktu! 😊

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top