Podaruj miłość, nie podatek!

Kilka wskazówek, jak unikać pułapek podatkowych przy dawaniu i otrzymywaniu prezentów walentynkowych.🎁

Walentynki to czas obdarowywania się prezentami (nie zawsze, choć zazwyczaj tak jest).👩‍❤️‍💋‍👨Wartość prezentów często wykracza poza ich fizyczną wartość liczoną w💲. Jednak po tej wyjątkowej, czerwonej atmosferze walentynkowego obdarowywania niespodziewanie pojawić się mogą komplikacje z podatkami.🤔Oto kilka wskazówek (z przymrużeniem oka), jak uniknąć podatkowych pułapek przy dawaniu i otrzymywaniu prezentów walentynkowych:


❶ 𝗣𝗼𝘇𝗻𝗮𝗷 𝗹𝗶𝗺𝗶𝘁𝘆 𝗱𝗼𝘁𝘆𝗰𝘇𝗮̨𝗰𝗲 𝗱𝗮𝗿𝗼𝘄𝗶𝘇𝗻: Darowizny przekraczające określoną wartość mogą wymagać zapłaty podatku od darowizn. Na dzień walentynek przypadających w 2024 r. mamy nieco więcej luzu, ponieważ limity, od których nie trzeba płacić podatku, z dniem 1 lipca 2023 r. dosyć istotnie wzrosły (jest to wzrost nawet blisko czterokrotny). O ile sytuacja małżonków jest uprzywilejowana (zerowa grupa podatkowa – nie będzie tutaj podatku), to już prezent dla dziewczyny/chłopaka/partnerki/partnera lub nawet dla narzeczonej/narzeczonego wiązać się może z zapłatą podatku według najwyższej stawki podatku (limit 5733 zł).😡


❷ 𝗥𝗼𝘇𝘄𝗮𝘇̇ 𝘇𝗿𝘇𝘂𝘁𝗸𝗶 𝘄 𝗽𝗿𝘇𝘆𝗽𝗮𝗱𝗸𝘂 𝘄𝗶𝗲̨𝗸𝘀𝘇𝘆𝗰𝗵 𝗽𝗿𝗲𝘇𝗲𝗻𝘁𝗼́𝘄: Jeśli planujesz zrobić droższy prezent (tutaj granicą jest tylko wyobraźnia i objętość portfela💰), rozważ wspólne obdarowanie z innymi osobami. Choć może to być trudne w przypadku powszechnie obowiązującej w Polsce monogamii👫, to jeśli istnieją także związki składające się z większej (niż dwie) ilości osób🐷, bądź jeśli do prezentu dla drugiej połówki dołożyć się chcą np. rodzina/przyjaciele (bo np. brakuje Ci do wymarzonej przez drugą połówkę biżuterii z metali szlachetnych💍 lub do samochodu🏎), dzielenie kosztów może pomóc w utrzymaniu wartości prezentu poniżej progu podatkowego dla danej grupy podatkowej.

❸ 𝗨𝗱𝗼𝗸𝘂𝗺𝗲𝗻𝘁𝘂𝗷 𝘄𝗮𝗿𝘁𝗼𝘀́𝗰́ 𝗽𝗿𝗲𝘇𝗲𝗻𝘁𝘂: W przypadku droższych prezentów warto zachować dowody zakupu i dokumenty potwierdzające ich wartość.📰W przypadku ewentualnych pytań ze strony urzędu skarbowego, takie dokumenty mogą okazać się – zwłaszcza dla obdarowanego – nieocenione😏


❹ 𝗨𝘄𝗮𝘇̇𝗮𝗷 𝗻𝗮 𝘀𝘂𝗺𝗼𝘄𝗮𝗻𝗶𝗲 𝗱𝗮𝗿𝗼𝘄𝗶𝘇𝗻: Co do zasady osoba obdarowana powinna zliczyć wartość darowizn otrzymanych od tego samego ukochanej osoby w okresie ostatnich pięciu walentynek (przepisy mówią o okresie🖐lat).
Oczywiście ❺ ​wskazówką może być zakupienie prezentu o wartości symbolicznej (podobno o to w tym święcie chodzi, ale wiem, że podejście do tego jest różne), ❻ ​– niekupowanie prezentu❌, zaś ❼ – nieposiadanie drugiej połówki😔 itd..
.. a może warto dodać jeszcze inne wskazówki ❓

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top